Ke každé objednávce nad 3.500,- Kč přidáme 15% Pirate CBD™ olej zcela zdarma. Navíc doprava zdarma při objednávce již od 2.000,- Kč (platí pro CZ i SK).

Co je kratom?

O kratomu už jste určitě slyšeli. Víte ale, co je to za látku, jaké má účinky nebo zda je vůbec legální? Pokud ne, jste tu správně. V tomto článku vám o kratomu povíme vše, co by vás mohlo zajímat.

Co je to kratom?

Kratom je tropický strom původem z jihovýchodní Asie, jehož listy obsahují látku zvanou mitragynin. V tamních zemích se už od nepaměti žvýkají listy kratomu pro povzbuzení a úlevu od fyzické bolesti. V Malajsii a Thajsku se kratom používá i pro léčení různých zdravotních potíží, jako je bolest, horečka, průjem a jako přírodní lék na odvykání od opia.

kratom

Jaké známe druhy kratomu?

Kratom se dělí podle odrůdy/původu a také podle barvy, která značí stáří listů nebo způsob výroby.

Kratom podle odrůdy

  • Maeng da – jedná se o kratom s velmi silnými stimulačními účinky. Dokáže dodat energii a povzbudit, zároveň ale navodí pocit pohody a potlačí psychickou i fyzickou bolest. Může mít zelenou, červenou i bílou barvu v závislosti na stáří listů.
  • Indo kratom – tento typ kratomu se používá primárně pro zklidnění a relaxaci, naopak jeho stimulační účinky jsou minimální. Díky tomu je ideální pro každého, kdo se s kratomem teprve seznamuje.

Kratom podle barvy

Barva kratomu udává stáří listů, ale také způsob jeho zpracování a výroby. Podle toho dělíme kratom na zelený, bílý, žlutý a červený. Každý z nich má trochu jiné vlastnosti a hodí se k jinému použití. Zároveň je třeba mít na paměti, že účinky jednotlivých typů se mohou lišit na základě odrůdy a dávkování.

  • Zelený kratom – jedná se o kratom, který stále dozrává. Má převážně uklidňující účinky, tlumí stres a navozuje lehký pocit euforie. Mimo to dokáže zlepšit vaše soustředění. Zelený kratom považuje za zlatou střední cestu, která je vhodná pro nezkušené uživatele.
  • Bílý kratom – kratom bílé barvy ještě není zcela dozrálý. Suší se pomalu a bez přímého slunečního záření. Výsledný prášek má hrudkovitější strukturu než zelený kratom. Bílý kratom má povznášející a energizující účinky.
  • Červený kratom – jedná se o plně dozrálý kratom s nejvyváženějším alkaloidním profilem, který mu dodává maximální sílu. Má širokospektrální účinky – uvolňuje, tlumí bolest a pomáhá zvládat stres, zároveň však dokáže povzbudit.
  • Hnědý kratom – listy kratomu získávají hnědou barvu poté, co se před sušením nechají 10 dnů fermentovat. Vzniklý prášek zlaté až hnědé barvy má nejslabší účinky ze všech kratomů, což jistě ocení začátečníci. Po jeho užití můžete zaznamenat zlepšení nálady a mírnou euforii.
  • Žlutý kratom – vzniká smícháním zeleného a červeného kratomu. Jejich poměr není přesně daný, proto se účinky žlutého kratomu od jednotlivých prodejců mohou lišit. Obecně se má za to, že žlutý kratom nabízí to nejlepší z “uklidňujícího” zeleného kratomu a “motivačního” červeného kratomu.

druhy kratomu

Jaké má kratom účinky?

Na kratomu je zajímavé, že má jak stimulační, tak sedativní účinky. Ty se odvíjí od typu kratomu a především od jeho dávkování.

  • Nižší dávky kratomu navozují podobné účinky jako opioidy s tím rozdílem, že jsou méně intenzivní. Řadí se k nim příliv energie, bdělost, lepší soustředění, zvýšení libida a zrychlený srdeční tep.
  • Vyšší dávky kratomu mají spíše sedativní účinky. Dokážou tlumit bolest, navodit pocit klidu a uvolnění nebo vám pomohou usnout.

Kdy začne kratom účinkovat a jak dlouho působí?

Kratom začíná působit prakticky okamžitě, nejpozději do 10 minut po užití. Jeho účinky následně přetrvávají v závislosti na dávce 1–3 hodiny. Pokud se účinky kratomu nedostaví do 30 minut, zřejmě jste si vzali menší dávku (nebo jste odolnější, než si myslíte). Nelze vyloučit ani možnost, že jste pořídili nekvalitní kratom.

Má kratom nějaké vedlejší účinky?

Kratom má i svou stinnou stránku, a tou je riziko vedlejších účinků. Je dobré vědět, že při nadužívání kratomu si na něm můžete vypěstovat závislost, kterou provázejí abstinenční příznaky. Naopak riziko předávkování je naprosto minimální, jelikož smrtelná dávka kratomu je odhadována na přibližně 200 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti.

Vedlejší účinky bývají důsledkem nesprávného dávkování kratomu. Nicméně plně se začínají projevovat až při jeho dlouhodobějším užívání. Patří mezi ně ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nespavost, zácpa, sucho v ústech, bolest svalů, závratě, halucinace nebo bludy.

Jak užívat kratom?

Kratom se nejčastěji užívá buď ve formě kapslí, nebo prášku, který obsahuje drcené listy kratomu a lze ho přidávat do jídla nebo pití. Kratom ale můžete užívat také v podobě gummies – chutných měkkých bonbonů, jejichž výhodou je především diskrétní užívání, snadné dávkování a výrazně chutnější a sladší chuť oproti klasické práškové formě.

Kratom se každopádně nedoporučuje užívat každý den. Bohatě stačí, pokud ho zařadíte 1–3x týdně nebo ho užijete v případě akutních potíží (abstinenční příznaky, bolest, problémy s usínáním, atd.).

Jak na dávkování kratomu?

Při dávkování kratomu záleží na tom, jakých účinků chcete dosáhnout. Pokud vám jde v první řadě o povzbuzení a navození dobré nálady, tak na jeden kilogram vaší hmotnosti připadá dávka přibližně 0,06 gramu kratomu. Pokud od kratomu očekáváte spíše relaxační účinky, tlumení bolesti nebo pomoc s usínáním, musíte dávku navýšit až na 0,1 gramu kratomu na jeden kilogram vaší hmotnosti.

Obvyklá dávka kratomu se pohybuje v rozmezí od 2 do 10 gramů s tím, že cokoliv pod 4 gramy je považováno za nízkou dávku a vše nad touto hranicí za dávku vyšší až vysokou.

Je kratom legální?

Ano i ne. Záleží totiž, v jaké zemi se právě nacházíte. Například v Chorvatsku, Švýcarsku nebo Polsku je kratom přísně zakázán, naopak v České republice je zcela legální – ovšem ne jako výživový doplněk či potravina, ale sběratelský předmět. Dle zákona byste si ho proto měli doma vystavit na poličku. Jak s ním ale ve skutečnosti naložíte, záleží jen na vás.

 

*Pozn: Veškeré informace uvedené na této webové stránce, jakož i informace, které jsou prostřednictvím této webové stránky poskytovány, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu. Tato webová stránka nepodporuje, neschvaluje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívání omamných či psychotropních látek či páchání jiné nezákonné činnosti.

*Pozn: Zdroje obrázků: unsplash.com, pixabay.com